گوشی‌های هوشمند این‌بار برای نجات جان شما

استفاده از ابزارهای الکترونیکی شخصی برای هشدار در ابتدا فقط یک ایده به حساب می‌آمد، اما با پیشرفت‌های امروزی در تکنولوژی GPS حالا استفاده از این هشدارها خیلی به واقعیت نزدیک شده است.
تحقیقات جدید توسط تیمی از دانشگاهیان در ایالات متحده نشان می‌دهد، که یک سیستم هشداردهنده که در شمار بالایی از جمعیت را در برمی‌گیرد، چقدر می‌تواند تاثیرگذار باشد. گوشی‌ها آیفون و یا نکسوس شما نمی‌توانند به عنوان یک ابزار علمی مخصوص برای تشخیص زمین لرزه مورد استفاده قرار بگیرند، اما به عنوان یک سیستم هشداردهنده می‌توانند بسیار موثر باشند و حتی می‌توانند جان انسان‌ها را نجات دهند. هرگونه زمین لرزه با قدرت 7 ریشتر یا بالاتر می‌تواند توسط گوشی‌های هوشمند امروزی با این روش به کاربر هشدار داده شود. با خبر شدن از چنین زمین لرزه‌هایی حتی 2 ثانیه قبل از وقوع می‌تواند به نجات جان افراد کمک شایانی کند.

همچنین طبق گفته مدیر این گروه از بخش بررسی و مطالعات زمین‌شناسی ایالات متحده، ترکیب اطلاعات حسگر‌های GPS و شتاب‌سنج (Accelerometer) می‌توان به راحتی مکان و حتی تکان‌های گوشی در یک نقطه‌ی خاص را مورد بررسی قرار داد. حتی حسگر‌های GPS تعبیه شده در گوشی‌های امروزی آنقدر خوب عمل میکنند که حتی حرکت هایی تا 6 اینچ را می توانند تشخیص دهند و این دقیقا همان موردی است که در تشخیص زمین لرزه لازم است. اما تمام این‌ها وقتی محقق می‌شود که یک برنامه با یک پایگاه داده بروز در این نوع از گوشی‌ها با سیستم عامل‌های مختلف نصب شود.

/ 2 نظر / 12 بازدید
زهرا

اين واقعا اوج قله پيشرفته. پيش بيني دقيق زمان زلزله يك رويا بوده...اگر روزي بتوان زمان وقوع زلزله را پيش بيني كرد زندگي بسياري از انسانها را مي توان نجات داد واين يك فن آوري كاملا مثبته.

3edna

سلام چقد فناوری پیشرفت کرده واقعا این خیلی خوبه که از فناوری در جهت نجات جون افراد استفاده میشه ...