ایلان ماسک میخواست تسلا را به گوگل بفروشد


«بلومبرگ» گزارش داده که ایلان ماسک در اوایل سال 2013 و همزمان با شرایط بد تسلا، در آستانه فروش این شرکت به گوگل قرار داشته است. در آن سال فروش خودروهای تسلا رشدی نداشت و زمان بستن این شرکت فرا رسیده بود.

طبق این قرارداد، ایلان ماسک تا هشت سال و یا تا زمانی که خودروی ارزان قیمت Model 3 این شرکت وارد بازار می‌شد، رییس این شرکت باقی می‌ماند. اما این قرارداد به دلیل آغاز موفقیت تسلا و فروش خوب Model S متوقف می‌شود.

گوگل همواره یکی از نزدیک‌ترین شرکای ماسک و شرکت‌های وی بوده است. سال قبل گوگل با یک سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری به پروژه اینترنت رایگان شرکت اسپیس‌اکس (به مدیریت ماسک) وارد شد. شرکت سولارسیتی (تولیدکننده و فروشنده پنل های خورشیدی) نیز که ماسک رییس هیئت مدیره آن است، گوگل را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکایش در کنار خود دارد.

پس از عدم موفقیت مذاکرات برای خرید تسلا، گوگل به سراغ پروژه اختصاصی تولید خودروی بدون راننده خود رفت. این شرکت حالا با معرفی نخستین خودروی خود، رسما به عنوان یک سازنده خودرو در صنعت شناخته شده و به زودی تولید انبوه آنها را آغاز خواهد کرد.

علاوه بر گوگل، شرکت اپل هم قصد داشت تسلا را تصاحب کند، اما آن مذاکرات هم با شکست مواجه شد. به هر صورت اگرچه سود تسلا از بازار خودروهای الکتریکی به واسطه سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در تاسیس کارخانه‌ها و ایستگاه‌های شارژ، قابل توجه نیست و حتی در برخی از مواقع با ضرر مواجه می‌شود، اما ثبات به این شرکت بازگشته و به گفته ماسک در سال 2025 به بزرگی اپل خواهد بود.

/ 2 نظر / 7 بازدید