اپلیکیشن‌های iOS و اندروید به ویندوز 10 می‌آیند

پس از ماه‌ها شایعات، بالاخره مایکروسافت نقشه بکر خود برای آوردن اپلیکیشن های موبایل به ویندوز 10 را منتشر کرد.

اگرچه بر اساس شایعات تصور می‌شد که مایکروسافت قصد دارد پشتیبانی معمولی از اپلیکیشن های اندرویدی را به ویندوز آینده‌اش بیفزاید، مایکروسافت روش دیگری را برای توسعه دهندگان تدارک دیده که امکان انتقال کدهای نوشته شده برای اپلیکیشن های اندرویدی و iOS به ویندوز 10 را فراهم می‌کند.


توسعه دهندگان اندرویدی و iOS قادر خواهند بود که اپلیکیشن ها و بازی‌های خود را با استفاده از دو SKD جدید تولیدی توسط مایکروسافت به اپلیکیشن های یونیورسال ویندوزی تبدیل کنند. توسعه دهندگان اندرویدی قادر خواهند بود که از جاوا و کدهای C++ و توسعه دهندگان iOS نیز می‌توانند از کدهای Objective C تولیدی‌شان در ویندوز 10 استفاده کنند.

«تری میرسون» (T. Myerson) مدیر بخش سیستم عامل مایکروسافت در مصاحبه ای با وبسایت The Verge در مورد این تصمیم مایکروسافت می‌گوید: "ما می‌خواهیم که توسعه دهندگان از کدهای کنونی‌شان برای تولید اپلیکیشن های ویندوزی و گسترش دامنه نفوذ برنامه‌هایشان استفاده کنند."

ایده مایکروسافت ساده است؛ تولید اپلیکیشن برای ویندوز 10 توسط توسعه دهندگان دیگر پلتفرم‌ها، بدون بازتولید کامل آنها.

مایکروسافت مدتی است که با شرکای خود بر روی این ابزارها کار می‌کند و در مراسم نیز برنامه‌هایی مانند King و بازی Candy Crush Saga برای نمونه به نمایش گذاشته شد. بازی Candy Crush Saga که امروز در ویندوزفون قرار دارد، به وسیله همین ابزار جدید مایکروسافت و از کدهای iOS بدون اصلاحات زیادی تولید شده است.

پیشبینی تاثیری که سیاست جدید در تولید اپلیکیشن، فروش دستگاه‌های ویندوزفونی و گسترش پلتفرم ویندوز خواهد داشت دشوار است، اما با توجه به تصاحب بازار توسط اندروید و iOS تاثیری شگرف در آینده ویندوز خواهد داشت.

مایکروسافت قصد دارد با SDK های جدید توسعه دهندگان فراری از ویندوزفون را با ویندوز 10 آشتی دهد. ویندوز 10 مسیر جدیدی را پیش روی مایکروسافت گشوده و این شرکت از هر ابزاری برای نفوذ هر چه بیشتر آن بهره خواهد برد.

به نظر می‌رسد که مایکروسافت راه صحیحی را در پیش گرفته است. اندروید و iOS هم اکنون بازار را در کنترل دارند و میرسون نیز قصد دارد تا سه سال آینده دستگاه‌های مجهز به ویندوز 10 را به 1 میلیارد دستگاه برساند؛ هدف بزرگی که قطعا ابزار جدید معرفی شده می‌تواند یاری دهنده مایکروسافت در این مسیر طی نشده باشد.

البته قطعا توسعه دهندگان سؤالات بسیاری پیرامون این ابزار خواهند داشت، اما مایکروسافت طی چند روز کنفرانس بیلد و ماه‌های آینده اطلاعات بسیار بیشتری را در اختیار کاربران قرار خواهد داد.

/ 0 نظر / 11 بازدید