«هلیو اکس20» ده هسته ای معرفی شد!

وقتی که «مدیاتک» (MediaTek) اولین پردازنده هشت هسته ای بازار را در اواخر سال 2013 معرفی کرد، بسیاری از بزرگان بازار از جمله کوالکام این حرکت را نوعی خودنمایی نامیدند. اما به مرور استفاده از پردازنده‌های هشت هسته ای مورد توافق دیگر شرکت‌ها نیز قرار گرفت و خود کوالکام هم دست به معرفی یک پردازنده هشت هسته ای زد.

اما مدیاتک قصد توقف ندارد و می‌خواهد همچنان به عنوان یک پیشتاز در بازار شناخته شود. به همین منظور، این شرکت تایوانی از اولین چیپست 10 هسته ای بازار با نام «هلیو اکس20» (Helio X20) رونمایی کرد. این چیپست تحت پروسه 20 نانومتری تولید خواهد شد.

این مدل نسل جدیدی برای Helio X10 هشت هسته ای است که در وان ام9 پلاس و بسیاری از گوشی‌های در راه چینی قرار خواهد داشت. مدیاتک قصد دارد در سه‌ماهه سوم سال به بازاریابی این محصول بپردازد و در اواخر سال جاری یا اوایل سال بعد اولین محصول مجهز به این چیپست را روانه بازار کند.

اگرچه استفاده از 10 هسته ممکن است اندکی زیاده‌روی تلقی شود، تبلیغات مدیاتک بر ساختار سه‌خوشه‌ای یا Tri-Cluster هلیو اکس20 تمرکز دارد. در این چیپست دو هسته کرتکس A72 با فرکانس 2.5 گیگاهرتز، چهار هسته ای کرتکس A53 با فرکانس 2 گیگاهرتز و چهار هسته کرتکس A53 با فرکانس 1.4 گیگاهرتز قرار گرفته است. بنابراین هلیو اکس20 جدید همان هلیو اکس10 با دو هسته بیشتر کرتکس A72 است و هشت هسته کرتکس A3 نیز با فرکانس کمتری تولید شده‌اند.

«فین‌بار موینیهان» (F. Moynihan) از مدیران ارشد مدیاتک استفاده از خوشه سوم در پردازنده را به داشتن یک دنده اضافی در خودرو تشبیه می‌کند که می‌تواند در کاهش مصرف سوخت در شرایط مختلف تاثیر بسزایی داشته باشد. به عبارت دیگر در محصول جدید مدیاتک خبری از پرش ناگهانی میان خوشه کم‌انرژی و پرانرژی نخواهد بود و در نتیجه از میزان مصرف انرژی کاسته خواهد شد. این اتفاق همچنین به کم‌کردن بیشتر مصرف انرژی در خوشه کم‌مصرف و افزایش قدرت بخش پرانرژی منجر خواهد شد.

اما پرسش مهمی پیش می‌آید: آیا همه 10 هسته می‌توانند به صورت همزمان به فعالیت بپردازند؟ موینیهان می‌گوید که اگرچه چنین امکانی وجود دارد، سیستم نرم افزاری چیپست همیشه خوشه ایده آل را برای اجرای فرمان‌های مختلف انتخاب می‌کند. به عنوان مثال برنامه‌های ایمیل و پیام‌رسان را خوشه کم‌انرژی بر عهده می‌گیرد، بازی‌های معمولی و برنامه‌های چندرسانه‌ای به خوشه میانی واگذار می‌شود و خوشه پرانرژی نیز کنترل بازی‌ها و اپلیکیشن‌های سنگین را می‌پذیرد.

هلیو اکس20 نسبت به نسل قبلی خود از ویژگی ارزشمندتری نیز برخوردار است. مدیاتک از یک هسته کرتکس ام4 به منظور استفاده سنسورهای کم‌مصرف و پخش موسیقی و پردازنده 12 بیتی دوگانه دوربین نیز در چیپست جدید بهره گرفته، مضاف بر اینکه بر کیفیت گرافیکی آن نیز افزوده است.

اولین گوشی مجهز به چیپست های جدید مدیاتک احتمالا در اوایل 2016 به بازار خواهد آمد. باید دید در شرایطی که کوالکام نیز اسنپ‌دراگون 820 را در راه دارد، تمایل تولیدکنندگان گوشی‌های همراه به کدام شرکت بیشتر خواهد بود.

/ 1 نظر / 13 بازدید
محيط زيست

سلام.مطلبتان را مطالعه كردم.خوب بود . مبعث پيامبر نور ورحمت ، محمد مصطفي(ص)برشما مبارك[گل]